Norsko
PŘÍRODNÍ DIVY
Souostroví Špicberky
Špicberky byly nejspíš objeveny kolem 12. století Vikingy. Vikingové ostrovy pojmenovali Svalbard ("Studené pobřeží"). Souostroví je nejsevernější částí Norského království. Teploty nepřesahují ani v létě v průměru 6 ºC, nemůžeme se proto divit,že více než polovina ostrovů je trvale pod ledem.
Skalní útvar Sedm sester
Vznik sedmi hor u města Sandnessjøen, je opředen tajemstvím. Legenda praví, že král Hesmann jednou proonásledoval sedm panen. Žádná z nich si však neuvědoomila, jak krátké jsouu norské nocii v létě, a s východem slunce se všechny proměnily v kámen. Z lodi je útvar neomezený výhled, ale z pobřežní silnice celé uskupení hor neuvidíme.
Geirangerfjord
Geirangerfjord je nejkrásnějším fjordem na ccelém světě a od roku 2005 patří do světového dědictví UNESCO. Fjord je 15 km dlouhý a skalní stěny se vypínají 800 m nad hladinu moře do výšky. Nachází se ve střední části Norska. v zimě se sem dostaneme pouze výletní lodí, neboť se v tomto období uzavírají silnice do vesnice Geiranger z obou stran.
Národní park Jotunheimen
Tato krajina se stala domovem ledových obrů z Eddy. Park obsahuje více než 60 ledovců a 250 horských vrcholů, jejichž výška přesahuje 1 900 m n. m. a ve 20 případech 2 300 m n. m. Představuje největší oblast fjellu v severní Evropě. Fjellem označujeme bezlesou, mírně zvlněnou náhorní plošinu, posetou balvany, ledovcovými kary a morénovými poli. Mezi nimi jsou místa porostlá mechy, zakrslými břízami a fjellová vřesoviště.
Sognefjord
Tento fjord vlasní titul "Král fjordů", neboť jeho hloubka činí 1 308m (nejhlubší fjord na světě) a délka je 206 km ( největší fjord na světě). kolem břehů se tyčí hory do výšky 2 000 m. První turisté sem zavítali před 150 lety. na jeho severním břehu je tak mírné podnebí, že se tady daří i meruňkám.
Ledovec Jostedalsbreen
Největšší evropský pevnincký ledovec najdeme na západním pobřeží jižního Norska. Jeho 500 m mocná ledová vrstva se rozkládá na pásu širokém okolo 15 km a dlouhém až 100 km. Nevznikl v době ledové na rozdíl od jiných ledovců, ale až později, během ssilného ochlazení, k němuž došlo na severu Evropy.
Vodopád Låtefoss
Låtefoss je dvojitý vodopád, padající na dvou místech z výšky 165 m. Dole se obě části spojují dohromady. Vodou ho napájí ledovec Hardangervidda. Vyhlídkové místo se nachází na mostě, kde nás postříká vodní tříšť.
Skalní plošina Kazatelna
Kazatelna ("Preikestolen") je hranatý výstupek vystrčený ze sklaního masivu 600 m n. m. Umožňuje jedinečný výhled na fjord i okolní pohoří.
DIVY ARCHITEKTURY
Sloupový kostel v Heddalu
Kolem roku 1250 byl v Heddalu postaven největší norský slopový kostel. Impozantní stavba bývá často označována jako "katedrála ze dřeva", kvůli pravidelně členěnými stupňovitými střechami a četnými věžičkami. Ohromující nádheru násobí řezbářské výtvory ve vnitřním prostoru a tlumené světlo.
Katedrála Nidaros
Trondheimský dóm patří k největším církevním stavbám Skandinávie a dlouho byl korunovačním místem norských králů. Poutní místo s hrobkou svatořečeeného král Olafa II. Haraldssona (995-1030) zaujme hlavně západním průčelím, které představuje galerii osobností norskýcch dějin a postav z Bible. Stavba z rokku 1150 byla několikrát zničena a opět vybudována, naposledy se o ni v roce 1869 zasložil Heinrich Ernst Schirmer (1814-1887).
Sloupový kostel v Borgundu
Z původních více než 1 000 ssloupových kostelů se jich v Norsku zachovalo pouze 28. K nejstarším dřevěným stavbám v Evropě a k nejpamětihodnějším svědkům norského umění šindelových staveb patří kostel v Borgundu z roku 1150. Hlavní loď je obklopena ochozem a na rozdíl od jiných pozdějších staveb nedoznala změn.
Komentáře
Přehled komentářů
Na toto místo můžete psát Vaše zážitky z daných míst. Pokuď si myslíte, že zde chybí nějaké nej místo, určitě ho sem napište a já se pokusím doplnit.
POZOR: Pokuď se zde nebudete chovat slušně, přídávání komentářů bude ukončené!!!!
KOMENTÁŘE
(ADMIN, 2. 6. 2012 10:38)